Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Poprvé do školy? Pomozte prvňáčkovi se připravit.

Na otázku, jaký byl Váš nejoblíbenější předmět ve škole, až podezřele mnoho lidí odpovídá, že tělocvik a výtvarná výchova. Asi že nejvíce připomínají časy ve školce, kdy si děti jen hrály. S nástupem do školy ale přicházejí povinnosti, na které je dobré děti dobře připravit. A klidně i zábavnou formou a hrou v podobě malování podle čísel.

clanek_001

Jak připravit dítě na školní docházku

Rodiče chtějí pro své děti vždy jen to nejlepší. Přirozeně. Ne vždy ale vědí, co přesně to vlastně je. A to se týká i přípravy dětí na vstup do školy a první školní rok. Někteří to vezmou velmi zodpovědně a učí děti číst, psát, počítat, dokonce i nějaký cizí jazyk. Jiní naopak nechávají věcem volný průběh a vsází na to, že dítě si poradí.

Děti ovšem nejvíce ocení vyrovnanost. Extrémy neprospívají nikomu a v ničem. Děti určitě ocení nějakou průpravu, ale zatěžovat je nadměrně, to by přineslo jen stres a strach ze školy. Častým problémem je, že děti se pak ve škole buď bojí, jelikož nevědí ani základy, nebo se nudí, protože už znají to, co se ostatní teprve učí.

Zvolte tedy vyrovnaný přístup. S dítětem hlavně o škole mluvte. Vše mu vysvětlujte. Pozitivně ho motivujte a rozptylujte jeho obavy. Je skvělé, pokud dítě navštěvovalo školku a je tedy zvyklé na kolektiv vrstevníků. Umí také dodržovat nějaká pravidla společného soužití a respektovat autoritu učitele.

V tom všem ale děti potřebují naši pomoc.

clanek_002

Děti se učí hrou

Malování, běhání, stavění hradů z písku, hra na slepou bábu, fotbálek a stovky dalších her a aktivit mají na zdravý vývoj dítěte obrovský vliv. Podporují v něm kreativitu, schopnost řešit problémy, cílevědomost a trpělivost. Natrénuje si, jak se vyrovnat s neúspěchy, jak spolupracovat v týmu a podobně.

Podporujte v nich tedy to, co jim jde dobře, ale nezapomínejte ani na ty činnosti, které budou ve škole potřebovat, a které jim zatím moc dobře nejdou. Tím ale nemyslíme, že byste je měli hned učit číst a psát. Od toho je tu přeci právě škola!

Jak na to? Většina dětí třeba ráda kreslí a maluje. Proč toho nevyužít? Nechte je třeba, aby si namalovaly nějakou svou oblíbenou filmovou postavu. Na čistý papír by to asi nezvládly, ale od toho je tu malování podle čísel. Jsou to vlastně takové pokročilé omalovánky, pomocí kterých dítě dokáže vytvořit až realisticky vypadající obraz. Přitom ani neprokoukne, že trénuje jemnou motoriku a soustředěnost.

Malování s čísly je skvělý způsob na komplexní trénování školního života. Všestranně dítě trénuje a připravuje na školní docházku. Jak přesně?

Dítě trénuje jemnou motoriku

Pokud Váš prcek ještě neumí psát, nic se neděje – jde přece do školy, která ho to má naučit. Ale jak se drží tužka nebo pero, jak moc se má na tužku tlačit, jak nakreslit rovnou čáru nebo kroužek, to by děti už umět měly.

A přesně to se nenásilně naučí při vymalovávání obrazu. Nejlepší je vybrat takový, který se jim bude líbit a bude je bavit ho malovat. Třeba holčičkám by se mohla líbit roztomilá princezna a duhový jednorožec.

clanek_003

Dítě se učí soustředit na zadaný úkol

Ve skutečnosti se nejvíce odkladů nástupu do školy děje pro nízkou schopnost dítěte udržet pozornost a soustředit se na práci. Dítě je například dobře socializované, má správnou výslovnost, je celkem samostatné, ale jeho pozornost stále odvádí něco jiného, než co má udělat. Na tom je zapotřebí určitě zapracovat.

Pomáhá, když ho úkol baví. Malování je příkladem činnosti, u které by asi mohlo nějaký čas vydržet. Zvláště, když ho budete motivovat nějakým termínem očekávaného dokončení. Můžete například říct, že vymalovaný obrázek pak přinesete paní učitelce jako dárek.

Možná by se jí mohl líbit tenhle veselý tukan s beruškou na zobáku. A Vaše dítě si jeho malování určitě užije.

clanek_004

Malování učí vyrovnat se s neúspěchy

Zklamání z vlastního neúspěchu bude děti provázet celým životem. Chyby jsou nevyhnutelné. Někteří je ale snášejí velice špatně, až patologicky. Propadají depresím, navštěvují psychology, strach z dalších chyb je paralyzuje a oni nejsou schopni cokoliv dělat. Je dobré dětem ukázat, že chyba se dá napravit, případně se z ní poučit pro příště.

Při malování obrazu podle čísel se občas jistě stane, že štětec s barvou přejede naznačenou linii, nanese se barva tam, kam nepatří, něco se neopatrně rozmázne apod. To k tomu patří, a patří to i k životu. Smutnému dítěti můžete ukázat, že to jde přemalovat, nebo vlhkým hadříkem barvu odstranit, případně to prostě nechat tak a být trochu originální.

Tipy na obrázky pro děti

S nástupem do první třídy předpokládáme, že děti budou schopné malovat nějaké jednodušší obrázky. Možná je to ale začne bavit a malování podle čísel se jim stane koníčkem. Budou pak chtít malovat i o něco náročnější obrázky.

Pro každého malého malíře nabízíme obrázky s dětskými motivy na našem e-shopu. Mezi nimi slavné kreslené postavičky, ale pro ty větší i obrázky ze ságy Harry Potter, máme tu spoustu předloh pro milovníky zvířat, komiksů a stovky dalších obrázků pro děti i jejich rodiče.

clanek_005

Jak ještě připravit dítě do školy?

Děti se učí sledováním a napodobováním svých rodičů. Dělejte s nimi tedy to, co se od nich bude očekávat ve škole – bude to pak pro ně přirozené a jednodušší.

Čtěte si s nimi

Čtení je pro děti vrcholně důležité. Jde o základní znalost, bez které se v životě neobejdou. Udělejte si 10 minut čas a večer před spaním jim raději přečtěte nějakou pohádku, než že jim ji pustíte na DVD. Například Malý princ je knížka, která k člověku může promlouvat celoživotně. Obsahuje krásu i moudrost.

clanek_006

Zpívejte si s nimi a učte je písničky

Je s podivem, kolik dnešních dětí se stydí zpívat. A kolik jich nezná snad ani jednu písničku nebo alespoň básničku. Život popové hvězdy by se líbil každému, ale stoupnout si před třídou a zazpívat nahlas, to se stydí.

Když se děti učí zpívat nebo recitovat, nejen, že si trénují paměť a rytmus, ale pracují i na správné výslovnosti a sebevědomí. Učí se vystupovat na veřejnosti, což je pro budoucí uplatnění na trhu práce jedna z nejcennějších dovedností. Možná, že s veřejným zpěvem sami bojujete, ale Vaše děti jsou přeci to nejlepší publikum.

Dotahujte věci do konce

Když hrajete Člověče nezlob se, neodcházejte dřív, než někdo vyhraje. Děti by se měly naučit dokončovat práci a neodcházet od rozdělaných věcí.

Dávejte dětem termínované úkoly

Dítě by mělo pochopit, že existují i povinnosti a nejen hry. A že ty povinnosti je nutné dokončit v termínu. Uklidit si hračky nebo dát svůj talíř do myčky, to by měla být samozřejmost.

Trénujte sociální dovednosti

Slůvka jako prosím, děkuji, promiň, jsou právem označována jako kouzelná. Dobré místo pro trénink slušného chování je třeba společný nákup nebo návštěva lékaře.

Naučte je zacházet s penězi

Když dítě dostane peníze jako malé kapesné nebo odměnu za nějaký úspěch či splněný úkol, mělo by vědět, jakou hodnotu mají. V obchodě mu asi koupíte nějakou čokoládku nebo hračku, ale nechte ho, aby si také něco zaplatilo ze svého. Nejen, že se naučí trochu počítat, ale uvidí i hodnotu peněz a získá základy finanční gramotnosti.

Hýbejte se s nimi

V posledních letech vidíme ve školách naprostou epidemii nepohyblivých dětí. Ne, nemyslíme tím nějak handicapované děti. Jde o zdravé děti, které ale nedokáží běžet, šplhat, vyskočit, nebo udělat kotrmelec. Některé nedokáží ani rovně stát.

Pohyb je přitom přirozený a děti ho normálně vyhledávají. Jen nesmí být přilepené k obrazovce počítače nebo mobilu po celý den. Běžte s nimi na procházku. Házejte šišky na cíl, skočte do hromady listí, přeskočte s nimi úzký potok, snažte se chytit holuba. Prostě ať se děti hýbou a cvičí.

Praktická výbava do školy

Nebudeme si nic nalhávat – vybavit dítě školními pomůckami je finančně vážně náročné. Vážně dost náročné. To máte školní tašku, cvičební úbor včetně cviček, přezůvky, sešity, penál, tužky a pera, obaly na knihy, nůžky, lepidlo, gumy, ořezávátko, kružítko, pravítka, svačinovou krabičku a další potřeby. Ale šetřit a kupovat všechno úplně nejlevnější se nevyplácí.

Kde doporučujeme soustředit se na kvalitu, to je školní batoh a penál. Batoh nebo aktovka by měly unést vše, co takový školáček musí do školy denně donést. Tady je potřeba říct, že děti jsou často přetěžované nejen množstvím učení, ale i množstvím školních pomůcek.

clanek_007

Do batohu se tak dává tolik učebnic a dalších potřeb pro zdárné přežití školního dne, že se děti docela pronesou. Levné batohy bez vyztužených zad a polstrovaných popruhů takovou zátěž dlouho nevydrží. A s nekvalitním batohem to dlouho nevydrží ani naši školáci.

Ani na penálu nešetřete. Měl by být dostatečně prostorný a nejlépe skládací, aby poskytoval dostatek prostoru pro vložení tužek, pastelek a dalších psacích potřeb. Ty už ale nemusí být úplně nové.

Jinak se nebojte – vše, co prvňáček bude potřebovat, se dozvíte včas přímo ze školy. Některé školy dávají rodičům seznam pomůcek ještě před nástupem, jiné s tím počkají na první školní den.

Poprvé do školy? Ať je to radostný den.

První školní den je pro každé dítě památný okamžik. Některé se těší, jiné mají trochu mravenčení v břiše, ale na zahájení školní docházky nezapomene žádné. Zpříjemněte jim to tedy nějakým dárkem.

V posledních letech i k nám dorazil zvyk vybavit dítě kornoutem sladkostí. Ponechme stranou, jak moc nezdravé to je, a domluvme se, že u této příležitosti to pro jednou přehlédneme. Určitě chcete, aby Vaše dítě hned první den zapadlo do kolektivu a cítilo se dobře. Ostatní ten kornout budou mít, tak ať moc nevybočujete.

A možná, že až přijde domů a bude nadšeně vyprávět, můžete ho překvapit i nějakým pěkným obrazem k vymalování, který si vyberete na našem e-shopu. A protože víme, jak náročné je vypravit prvňáčka do školy, připravili jsme si pro Vás výhodnou slevu.

Pokud při nákupu obrazů zadáte náš slevový kód SLEVA20, nákup se Vám automaticky zlevní o 20 %. Akce platí do 1. 9. 2022 a vztahuje se na všechny naše obrazy podle čísel.

Užijte si s dětmi jejich první školní den.