Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Tipy a triky

S malováním podle čísel máme dlouholeté zkušenosti. Také naši zákazníci nám občas pošlou nějaký dobrý nápad. Zde se s Vámi o ně podělíme.

Udržujte plátno v kondici

Může se stát, že při manipulaci s plátnem ho přeložíte a ouha - vytvoří se na něm zlom. Co teď? Můžete zkusit vzít napařovací žehličku a na menší stupeň plátno trochu přežehlit. Když budete opatrní, podaří se Vám pravděpodobně plátno narovnat. Pomůže Vám, když si plátno jemně namočíte vodou.

Zvolte si postup a držte se ho

Jestli Vám vyhovuje malovat nejprve jedním odstínem všechny plošky, dělejte to tak po celou dobu malování. Když ale začnete z jednoho okraje obrazu a postupujete k druhému, neměňte to po celou dobu malování.

Pozor na vysychání barev

Akrylové barvy mají spoustu skvělých vlastností, kvůli kterým jsou při malování podle čísel tak oblíbené. Rychle ovšem schnou, a to jak na plátně, kde se nám to hodí, tak i v neuzavřené nádobě, což už tak dobré není. Při malování tedy dbejte na to, abyste nepoužívané barvy měli v uzavřených nádobkách.

tipy-a-triky

Hups - špatný odstín?

Povedlo se Vám přemalovat plošku jiným odstínem barvy? Nezoufejte. Stačí počkat, až barva pořádně zaschne, a pak ji přemalovat správným odstínem. Nespěchejte - pokud barva nebude zcela suchá, obě se smíchají do jiného odstínu.

Čisté štětce - základ úspěchu

Při vymývání štětců buďte pečliví. Vyplatí se Vám to a vrátí se Vám to ve vysoké kvalitě malby. Pokud ve štětcích zůstane nějaká barva, hrozí Vám 3 nepříjemnosti:

  • zbylá barva ve štětci se smíchá s nově nabíranou barvou a vytvoří jiný odstín, než jaký potřebujete a chcete
  • štětinky štětce spolu se starou barvou ztvrdnou a nepůjde s ním malovat
  • štětec bude hůř nabírat novou barvu a při malování Vám barva dříve dojde

Budiž světlo

Málo co tak ovlivňuje barvy jako světlo. Při práci si malíř světlo hlídá opravdu pečlivě. Zajistěte, aby pracovní prostor byl pořádně osvětlen. Od věci není ani pořízení pořádné lupy s osvětlením, abyste mohli opravdu pečlivě vymalovat i malé plošky. Zejména u velmi složitých obrázků to jistě oceníte.

Hlavně se bavte

Nejde o závod, soutěž, ani o normovaný výkon. Jde přeci hlavně o zábavu s menším přesahem do umění. Takže i během práce komunikujte s okolím, nezapomínejte na občerstvení v podobě sklenky vína či jiné dobroty a hlavně odpočívejte a aktivně se bavte.

Podívejte se na videa

Jaký je rozdíl mezi plátnem v rámu a bez rámu

Jak připevnit plátno do rámu

Jak na malování zvířat

Co dělat s pokrčeným obrazem

tipy-a-triky Malování obrazů podle číselNaše nabídka