Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Jak začít malovat

Malování podle čísel nejvíce připomíná omalovánky, jak je známe z dětství. Samozřejmě, že ne úplně stejné. Místo barevného vzoru, který byste měli obkreslit, dostanete jen plátno s očíslovanými ploškami. Každé číslo odpovídá konkrétní barvě, kterou použijete na vybarvení dané plošky.

Zní to jednoduše? Ano – malování podle čísel opravdu tak jednoduché je! Prostě se držíte rozpisu podle čísel, malujete na šablonu a postupně se kocháte tím, jak vám pod rukama vzniká krásně barevný obraz.

Jde vlastně o dobrodružství, kdy z původně bezbarvého plátna s nějakými čarami a čísly, vznikne trpělivým úsilím opravdový obraz, který se nebudete stydět pověsit jako dekoraci do bytu. Sehnat jakoukoliv reprodukci slavného díla renesančních malířů je dnes snadné. Ale prohlásit třeba o van Goghových kosatcích: „to jsem namaloval já“, může být příjemný a vzrušující pocit.

Při malování budete kromě šablony potřebovat ještě pár dalších věcí: barvy, štětce, možná stojan, aby se vám dobře pracovalo. To vše vám samozřejmě dodáme v sadách na malování podle čísel. Vybírat si můžete ze stovek motivů v různých rozměrech. Ke každému vybranému motivu vám dodáme přesně ty barvy, které budete potřebovat.

Podívejte se na video

I když nejste profesionální umělec, můžete si namalovat krásný obraz. Stačí postupovat technikou "Malování podle čísel".

Zuty

 1. Každá sada obsahuje vše potřebné k dokončení obrazu - plátno s předtištěnými a očíslovanými plochami, barvy s odpovídajícím číslem, štětce a barevnou předlohu.

Barvy

 1. Akrylové barvy jsou v kelímcích s čísly. Ty odpovídají označeným plochám na plátně. Barvy nemusíte nijak míchat. Máte je rovnou připraveny ve správných odstínech. Malujte vždy jednou barvou všechny plochy. Nebudete muset tak často vymývat štětce a ušetříte tím dost barvy.

Předloha

 1. Na větší plochy zvolte širší štětec, na menší plošky úzký štětec. Po každém použití štětec řádně vymyjte.

Předloha

 1. Je jedno, jakou barvou začnete - světlou, tmavou či nejkrásnější. Držte se jí až do chvíle, kdy na plátně pokryjete všechny plochy se stejným číslem.
TIP navíc Pokud se spletete a přebarvíte plošku s jiným číslem, nezoufejte. Nechte barvu zaschnout, a pak ji prostě přemalujte správným odstínem.

Akrylové barvy není potřeba ředit vodou ani ředidlem. Pokud se Vám zdají přeci jen moc husté, můžete štětec namočit do vody a pak teprve do barvy. Práce
na obraze asi nedokončíte v jednom dni, takže kelímky s barvami vždy pečlivě zavírejte, aby barva nevyschla. 

Upozornění: Barvy se míchají na míru a jejich odstín se může mírně lišit.


Jak začít malovat

Je dobré stanovit si nějaký postup a toho se držet. Existuje několik doporučených způsobů, jak malovat podle čísel. Můžete třeba:

 • seřadit si akrylové barvy podle čísel, začít s prvním číslem a vymalovat postupně všechny odpovídající plošky na plátně. Pak vzít další číslo v pořadí a pokračovat až k poslednímu číslu. Výhodou je, že máte otevřenu vždy jen jednu nádobku s barvou a nehrozí tak vysychání barev v mnoha otevřených kelímcích. Také štětec se nemusí tak často vymývat. Nevýhodou je, že mokrá barva je po celém plátně, a neopatrným dotykem se může rozmazat.
 • začít z levého horního rohu, horní strany, nebo z Vámi zvoleného bodu, a pokračovat k protilehlé straně plátna. Výhodou je jistá uspořádanost, kdy vidíte už konečný vzhled obrazu, i když jen na menším kousku plátna. Také se nestane, že byste si rukávem rozmazali rozpracované části obrazu. Nevýhoda ale je větší spotřeba barev kvůli častějšímu vymývání štětců.

Ať už si zvolíte jakýkoliv systém, zkuste dodržet těchto pár bodů:

 1. Věnujte dostatečnou pozornost výběru sady při objednávce. Chce to vybalancovat náročnost, rozměry a téma. Také se rozhodněte, zda Vám máme plátno napnout do našeho rámu, nebo si to chcete zkusit vlastními silami.

 2. Ukliďte si pracovní prostor. I v případě, že chcete malovat na malířském stojanu, položte si pod sebe i stojan nějaké noviny, či malířskou folii. Dost Vám to usnadní úklid. Zejména u složitějších motivů také počítejte s tím, že práci nedokončíte v jednom dni.

  jak-zacit-malovat

 3. Připravte si misku či sklenici s vodou. Budete v ní vymývat štětce od barvy, abyste mohli začít malovat jinou barvou. Doporučujeme tuto část práce provádět pečlivě, aby Vám nezbyl ve štětcích žádný sebemenší zbytek barvy.

 4. Rozbalte svou objednanou sadu pro malování podle čísel a zkontrolujte si, že máte všechny potřebné barvy.

  jak-zacit-malovat

 5. Nepodceňujte přečtení krátkého instruktážního návodu. Přeci jen není nad přesné informace. Nespoléhejte se jen na pocit, že “takhle to bude správně”.

 6. Pokud jste si objednali plátno bez rámu, doporučujeme napnout prázdné plátno do rámu ještě před malováním. Předejdete tak možnému poničení namalovaného obrázku.

 7. Nejlepší je podle našich zkušeností začít jednou barvou a vymalovat nejprve všechny stejně očíslované plošky. Dobré je také začít světlejšími odstíny, abyste měli jednodušší práci s vymýváním štětců. Možná zjistíte, že budete muset nanést více vrstev barvy, abyste zcela zakryli vyznačené číslo barvy.

 8. Před tím, než přejdete na další odstín barvy, nechte namalované části obrazu řádně zaschnout. Předejdete tak smíchání ještě mokrých barev do jednoho neurčitého, ale jistě nesprávného, odstínu. Než barvy zaschnou, můžete třeba pořádně vymýt a vyčistit štětce. Dejte si mezi tím třeba sklenku vína, či jinou dobrotu - jde přeci jen hlavně o zábavu a relaxaci, že?

 9. No, a pak už jen vše opakujte s další barvou až do konečného stavu, tedy zcela hotového obrazu.

Mohlo by Vás zajímat