Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Podtrhněte krásu vašeho bytu originálním uměleckým dílem!

Pořídit si originál obrazu nějakého známého malíře může být sice dobrá investice, ale mnohdy je to luxus, který si každý dovolit nemůže. Pořídit si tedy nějakou reprodukci slavného díla je celkem běžné řešení. My vám dnes ale ukážeme, že luxus vlastního originálního díla je snadno dosažitelný pro každého. Seznamte se s technikou malování podle čísel.

malirka-s-paletou

Malování podle čísel nejsou omalovánky

Princip, na kterém je malování podle čísel založeno, je velmi snadný. Na plátně jsou vyznačeny malé plochy, na kterých jsou čísla. Na začátku tedy máte čisté malířské plátno s vyznačenými očíslovanými hranicemi. Číslům na plátně odpovídají čísla na kalíšcích s akrylovými barvami. Čísla vás pak při malování vedou. Stačí se jen soustředit a vymalovat plošky odpovídající barvou.

Celé to trochu opravdu omalovánky připomíná. Dokonce se prodávají i předlohy v papírové podobě, které vybarvujete pastelkami. Malování podle čísel jde ale o dost dál. Po dokončení práce máte před sebou opravdový obraz akrylovými barvami na plátně v rámu. Při pečlivé práci nikdo nepozná, že původně bylo plátno rozděleno na malé plochy a vedlo vás při jejich vybarvování. Bude to prostě originál namalovaný vaší vlastní rukou.

Tato technika není úplně nová. Není sice na 100 % doložitelné, že první, kdo s technikou malování podle čísel přišel, byl Leonardo da Vinci, ale byl to právě on, kdo své studenty pomocí této techniky učil malovat. Aby studenti lépe pronikli do zákonitostí malby a míchání barev, naznačil jim plochy, ve kterých měli používat převážně jeden odstín barvy.

Měl s tím velký úspěch, jelikož jeho žáci velmi rychle pochopili zákonitosti míchání barev a pravidla stínování. Traduje se, že dokonce nechal na svých studentech i část práce na svých vlastních obrazech.

Pro současné malíře začátečníky tuto techniku znovu objevil a zdokonalil americký umělec Dan Robbins. Dan byl zapojen do projektu, který chtěl podpořit mladé a začínající umělce. Pomáhal jim shánět klienty, kterým pak mohli nabídnout svá díla. Spolu s Maxem Kleinem, ředitelem společnosti, která projekt zastřešovala, přemýšleli, jak řady malířů rozšířit. A možná i zpřístupnit malování i těm lidem, kteří by si malování chtěli třeba jen zkusit jako koníčka.

Dana tedy napadlo da Vinciho techniku zdokonalit a přímo očíslovat ohraničené plochy na plátně a dodat malíři barvy s odpovídajícími čísly. Malování podle čísel v moderní podobě spatřilo světlo světa.

Možnost namalovat si vlastní obraz se okamžitě stala hitem v tehdejší americké společnosti, a téměř v každé domácnosti se nějaký ten obraz malovaný podle čísel našel. Do dnešní doby se v různých amerických městech nachází na půdách a v kůlnách domů obrazy z 50. let pocházející z předloh Dana Robbinse.

Později se malování podle čísel rozšířilo i do světa a nyní ho můžete objevit i vy a stát se alespoň na chvíli opravdovým malířem.

malovani-podle-cisel

Kdo může malovat podle čísel?

Vlastně každý, kdo udrží štětec v ruce. Díky tomu, že jsou k dispozici různé úrovně obtížnosti předtištěných předloh, mohou malovat děti, důchodci, muži, ženy, zdraví i nemocní, lidé každého druhu vzdělání, umělci, ale i naprostí začátečníci. Jak je to možné?

Malování podle čísel totiž počítá s tím, že někomu se třeba třesou ruce, takže některé předlohy mají celkem velké plochy a málo barev. Další se chtějí zdokonalit v malování, a těm jsou dostupné předlohy, na kterých vynikne množství barev a malé detaily.

Dodávají se předlohy s různou úrovní obtížnosti – od opravdu jednoduchých, které mají jen několik ploch a barev, přes střední obtížnosti, které třeba už malé děti nezvládnou, ale obrazy už mají pěkné detaily, až po vysokou obtížnost, která vyžaduje pečlivost, dobré oči a pevnou ruku. Za to ale dostanete velice propracovaný realistický obraz. Možná ani sami neuvěříte, že jste tak krásný obraz dokázali namalovat sami a hned napoprvé.

Malovat také můžete z různých důvodů: chcete si jen zkrátit čas, naučit se něco nového, relaxovat a zapomenout na starosti, trénovat si mozek a ruku. To vše s malováním podle čísel můžete, a navíc ve výsledku budete mít krásný obraz akrylovými barvami na plátně.

Jaký prospěch z malování můžete mít?

Hlavním cílem malování je samozřejmě obraz, který si po dokončení klidně můžete pověsit doma. Budete mít originál, který nikdo jiný na světě mít nemůže. S trochou humoru pak můžete tvrdit, že u vás doma visí na stěnách pouze originály. Takový luxus si může dovolit jen málokdo :-).

Ale malování a zejména malování podle čísel má ještě spousty dalších benefitů, kvůli kterým se z tohoto koníčka stává velice vyhledávaná aktivita pro každého.

malujici-zena

Co z malování získají děti

Začněme u těch nejmenších, u našich dětí. Děti nemusíte moc nutit do malování. Stačí jim cokoliv – pastelka, tužka, vodovky a štětec, klidně i jen kuličkové pero a hned začnou malovat. Když není po ruce papír, poslouží sešit do školy staršího sourozence, zeď nebo faktura z tatínkova stolu.

Kdo z nás by neměl schované obrázky svých dětí! A i když to nejsou umělecká díla, nikdy bychom je neprodali za žádnou částku. Malování podle čísel pomůže dětem posunout se ve výtvarné technice dál. Samy uvidí, že při troše snahy budou jejich obrázky opravdu krásné.

Co malování přináší dětem:

 • Zvýšení sebedůvěry, když dítě uvidí, že dokáže tak náročnou věc jako namalovat opravdový obraz.
 • Překonání obtížných období, což může být třeba první dětská láska, problémy ve škole nebo nedorozumění v rodině. Problémy sice malováním nevyřešíte, ale dětem i vám pomůže zachovat klid.
 • Snížení stresu. Samozřejmě, že i děti jsou náchylné ke stresu. A ty navíc ještě nemají vyvinuté mechanismy na jeho zvládnutí. Skvělým způsobem, jak uniknout do svého vlastního světa, je vytvořit s dětmi umělecké dílo. Malování čísly umožňuje vám i vašim dětem meditovat a zároveň snížit stres.
 • Zvládání kontrolovaných chyb. Je velmi důležité, aby děti dělaly chyby, které mohou buď napravit, nebo se z nich poučit. Malování je skvělá příležitost, jak takové návyky získat v bezpečném a kontrolovaném prostředí.
 • Hodnotnou zábavu. Najít zábavu pro děti v tomto násilném a vulgárním světě je čím dál obtížnější. Malování je ale neškodná zábava pro každého.

Co přináší malování dospělým:

 • Nové zkušenosti. Vývoj osobnosti by vlastně nikdy neměl skončit. Každé vykročení mimo zónu vlastního pohodlí je skvělý počin, který nás posouvá vpřed. Každý by měl vědět o všem něco a o něčem všechno.
 • Relaxaci a meditaci. Význam relaxačních a meditačních technik pro zdraví každého jedince je velmi dobře popsán v odborných publikacích. Ale málokdo si najde čas se třeba takové meditaci věnovat. Po pravdě – většina z nás ani neví, jak správně meditovat. Řešení je snadné – soustřeďte své myšlenky na jednu jedinou věc a nenechte se ničím rozptylovat. U malování zjistíte, že to jde celkem samozřejmě.
 • Lepší koncentraci. Zejména v době, kdy po koronavirové epidemii nastupujeme zpět do kanceláří a na pracoviště, je zapotřebí znovu se naplno koncentrovat. Ztráta pozornosti je popisována jako jeden z velkých problémů při návratu z dlouhodobého Home Office. S malováním si koncentraci jistě pocvičíte.
 • Budování trpělivosti. S každou další zkouškou trpělivosti roste naše odolnost vůči nežádoucím vlivům nebo podmínkám, které mnohdy nedokážeme ovlivnit a musíme je tedy trpělivě přijímat. Některá plátna s vyšší obtížností vás v trpělivosti jistě pocvičí.

Co přináší malování seniorům:

 • Procvičení motorických funkcí. Stáří opravdu není žádná slast, když už tělo neslouží, jak bychom chtěli. Drobné pohyby, které jsou pro někoho samozřejmé, mohou starším lidem dělat potíže. Pravidelným cvičení ale můžete získat jistotu a udržet se fit po delší dobu. Podzim života si tak můžete užívat, a ne ho protrpět.
 • Procvičování mozkových funkcí. Jedním z největších strašáků lidí v pozdním věku, jsou nemoci, postihující mozek, jako třeba Alzheimerova nemoc a stařecká demence. Začátky mohou být nenápadné. Nejedná se sice o léčbu, ale o velmi účinnou prevenci a zpomalení postupu nemoci.
 • Sociální interakci. Malovat nemusíte sami. Dokonce je mnohem lepší malovat ve dvojici či ve skupině. Babička s vnučkou, nebo dvě starší kamarádky, či dokonce celá parta z domu s pečovatelskou službou. Můžete mít každý svůj obraz nebo pracovat společně na jednom. Důležité je být spolu a cítit se naživu.
 • Radost ze života. Ti, kdo mají nějakou náplň života a nějaký cíl, mají tendenci zůstat naživu, aby stihli udělat to, co si ještě naplánovali. Vyplnit život pasivním sezením před televizí se tedy moc nedoporučuje. Malujte, dokončené obrazy pak třeba někomu darujte, nebo si je pověste u vás v pokoji.

Co přináší malování nemocným lidem:

 • Možnost vyrovnat se s nemocí či úrazem. Nemoci jsou různé, stejně jako úrazy a postižení. Malování je ale činnost, kterou můžete zvládnout s běžnou chřipkou, i s nemocí, která vás ohrožuje na životě. Máme výborné zkušenosti s lidmi, kteří přišli o svou dominantní ruku a cvičí si obratnost při malování.
 • Zvýšení sebedůvěry. Některá nemoc člověku úplně změní život. Nemůže už dělat to, co dříve. Je to pro někoho důvod, aby „to zabalil“. Rezignuje a už se nesnaží. Malování podle čísel vám může ukázat, že lze najít jiný cíl, jiné zájmy i profesní uplatnění.
 • Získat zpět své dovednosti. Zejména po mrtvici či různých úrazech je možné, že se člověk musí učit znovu základní věci jako chodit, jíst příborem, mluvit. Malování je celkem bezpečná a zároveň příjemná a nenásilná terapie, díky které si procvičíte ztracené dovednosti a rychleji se zotavíte.

Jak začít malovat?

malovani-podle-cisel-afrika

S trochou trpělivosti zvládnete namalovat a vystavit na zdi třeba tyto tři africké krásky.

Chce to trochu šikovnosti, ale malování podle čísel je hlavně zábava. Tvůrčí zábava a relaxace, kdy na konci jste odměněni krásným, vlastnoručně namalovaným obrazem. Zejména u složitějších obrázků se na první pohled může zdát, že jde o zmatek složený z čar a čísel. Mnohdy ani nerozpoznáte, co by na obrazu mělo být.

Jakmile se ale pustíte do práce, budete dodržovat instrukce a vytrváte až do konce, odměna vás nemine. Jakkoli vás na začátku může prázdný obraz děsit, postupujte krok za krokem a časem nejen že uvidíte, jak začne váš obrázek z plátna vystupovat, ale získáte i zručnost a zkušenosti, které vám dovolí troufnout si časem i na složité a náročné dílo.

Pár tipů a rad, které vám pomohou s malováním podle čísel:

 • Pořiďte si sadu pro malování podle čísel na našem e-shopu. Vybírat můžete podle různých kritérií – podle námětu, velikosti či náročnosti. Nenechte se vést jen tím, že se vám motiv líbí. To samozřejmě musí, ale zkuste si ho představit i přímo na zdi ve svém bytě. Bude se tam hodit? Podpoří design bytu nebo ho naopak rozbije? Pokud se vám obrázek bude líbit a také bude dobře zapadat do stávající dekorace bytu, budete jej tím více chtít dokončit. 
 • Pořádek je základ. Ukliďte si pracovní prostor, abyste vždy měli po ruce to, co zrovna potřebujete. Při práci s barvami se nevyhnete tomu, že občas něco ukápne. Nebo neopatrným pohybem o něco otřete štětec s barvou. Je proto praktické „vystlat“ si prostor okolo sebe třeba novinami, nebo pracovat na malířské folii. Ideální samozřejmě je, pokud se celá místnost může změnit v ateliér s omyvatelnou podlahou.
 • Připravte si nějakou nádobu s čistou vodou. Misku, sklenici, kelímek od šlehačky; cokoliv, z čeho ale normálně nepijete. Nádobka by měla být určena jen na malování a měla by jít snadno umýt, nebo by vám nemělo být líto ji po použití vyhodit. Voda vám bude sloužit na vymytí štětců při změně barev.
 • Hodí se mít po ruce několik suchých hadříků, případně roli papírových kuchyňských utěrek. Po vymytí štětce je totiž dobré jej ještě vysušit, aby se barvy kvůli zbytkům vody moc nerozředily. Mají pak tendenci se rozpíjet přes vyznačené hranice a míchat se s jinými barvami na plátně.
 • Panuje obecné přesvědčení, že když selžou všechny pokusy, je čas přečíst si návod k použití. Lepší nápad ale je podívat se na instrukce předem. V každé sadě je najdete, tak jim věnujte alespoň chvilku ještě před prvním namočením štětce do barvy. Věřte nám – vyplatí se to.
 • Doporučujeme vybarvovat obraz postupně jednu barvu po druhé. Trochu tím riskujete, že se omylem dotknete rukou či rukávem už vybarvené plošky, ale to se dá minimalizovat tím, že začnete shora z levého rohu (pokud jste pravák) nebo z pravého rohu v případě, že držíte štětec v levé ruce. Další odstín stejně začnete nanášet až ve chvíli, kdy jsou barvy na plátně už suché. Výhodou tohoto postupu je menší spotřeba barev (nemusíte jí tolik vymýt ze štětců) a také předejdete nechtěnému vysychání barev ve zbytečně otevřených kelímcích.
 • Než přejdete na další barvu, nechte barvy na plátně řádně zaschnout. Mokré barvy totiž mají snahu se smíchat, a pak vznikají odstíny, které na obraze mít nechcete. Akrylové barvy schnou celkem rychle. Můžete si mezi tím pořádně vymýt a vysušit štětec. Štětec určitě vymývejte i ve chvíli, kdy sice používáte stejný odstín, ale potřebujete třeba užší štětec pro menší plošky. Jakmile totiž odložíte nevymytý štětec, během pár minut na něm barva zaschne, a pak se bude vymývat dost těžko. Hrozí dokonce jeho poškození.
 • Pokračujte dál ve vybarvování obrázku dalšími barvami, abyste zaplnili celý povrch obrazu. Vždy nechte barvy zaschnout a vymývejte štětce. To je vlastně jedna z nejdůležitějších věcí, kterou prostě nelze odhalit nějakým pocitem.
 • Pochlubte se tím, co jste dokázali. Vystavte si svůj obrázek doma či v kanceláři. Zaručujeme vám, že vzbudí zaslouženou pozornost. Klidně pak kolegům, či přátelům, doporučte malování podle čísel jako skvělou relaxaci a příště můžete malovat spolu.