Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Jak zabavit děti na podzim?

Podzim, to nejsou jen plískanice, sychravo, holé větve stromů a počasí, že by člověk vlastní dítě ven nevyhnal. Naopak – slunce ještě má nějakou sílu, zem ještě není moc studená, a tak je tu prostor pro spoustu aktivit a dětských her venku. Ptáte se jakých? Jak zabavit děti na podzim?

clanek_001

Když není pěkné počasí

Slovy Denise z filmu Denis, postrach okolí: když venku prší, tak se toho vážně moc dělat nedá. Je to ale pravda? I doma je spousta možností.

Malování a kreslení

Malování je u malých dětí jasný favorit v zábavných aktivitách. Děti mají velikou fantazii a nemusí ani nijak dlouze přemýšlet nad tím, jaký námět zvolit. Jak děti rostou, začínají se trochu stydět a neví, co by mohly malovat.

Pro ty, kteří chtějí malovat a nějak nemohou najít námět, je tu malování podle čísel. Námět si můžete vybrat z více než 2500 motivů, které na našem e-shopu najdete.

Třeba tento vysoký podzimní strom:

clanek_002

Vydlabejte si dýni

Možná, že Halloween neslavíte, ale vydlabat si s dětmi dýni můžete i tak. Nemusí být strašidelná. Klidně, ať se mile usmívá, nebo to ani vůbec nemusí být obličej.

Děti pak možná o něco ochotněji snědí dýňovou polévku, která je považována za superpotravinu a vitamínovou bombu. Právě na podzim potřebujeme takových zdravých potravin o něco více.

Něco si upečte, třeba z jablek

Podzim je štědrý. Dozrávají například jablka. Receptů, které by děti zvládly, nebo se kterými mohou pomoci jistě najdete dost – štrůdl, jablka v županu, hraběnčin koláč, ale klidně jen ten jablečno-mrkvový salát.

Opět slibujeme, že vitamíny, které do dětí není vždy úplně snadné dostat, tentokráte s radostí sní.

Proběhněte se v dešti

I když prší, není procházka venku zakázaná. Proč by si děti nemohly vyzkoušet vyběhnout jen tak v tričku do deště? Pořádně se zmáčet a zašpinit. Skočit třeba do louže tak prudce, až se voda rozstříkne všude okolo. Nejlépe na maminku nebo tatínka – to je pak teprve zábava!

Samozřejmě pozor na prochladnutí, takže po chvíli šup do vany, zabalit do županu, teplý čaj a něco dobrého na zub. Třeba ten jablečný štrůdl.

Když je venku hezky

Nasbírejte si listy na malování

Podzim je nádherně barevné období. Stromy se zbavují svého listí, a to je žluté, hnědé, oranžové, červené. Zkuste si jich pár najít a donést domů.

Můžete použít nějaké akrylové barvy, která Vám zbyly z malování podle čísel, případně postačí tempery nebo vodovky. Zkuste s dětmi nanášet na listy barvy, které mají podobný odstín, jako samotný list. Pak jen stačí list s vlhkými barvami otočit a obtisknout na papír. Krásná podzimní dekorace je na světě.

Případně si námět s podzimními listy můžete přímo vymalovat:

clanek_003

 

clanek_004

Vyrábějte zvířátka z listí

Kromě malování lze s listím dělat další zábavné věci. Například vyrobit si nějaká lesní zvířátka. Třeba ježka. Postup je snadný. Budete potřebovat vhodné listy. Nejlépe bukové nebo z břízy. Vystřihněte dětem obrys těla ježka z papíru.

Namalujte oko a nosík. Děti pak mohou postupně lepit jednotlivé lístky na papír, dokud nebude ježek vypadat jako živý:

clanek_005

Zvířátka a postavičky z podzimních plodů

Při procházkách venku s dětmi nasbírejte několik žaludů, kaštanů a šípků. Doma pak připravte nějaké špejle, zápalky či párátka a můžete si postavit různé figurky – pejska, skřítka Dubínka, tlustého strejdu apod.

Jen upozorníme, že propíchnout obal kaštanu asi děti nezvládnou. Samotnou špejlí to pravděpodobně ani nepůjde. Použijte tedy nůžky s ostrou špičkou, nebo nůž. Kvůli bezpečnosti by se hodila i nějaká neproříznutelná rukavice.

clanek_006

Hrajte si venku s listím

Není těžké najít na podzim nějakou shrabanou hromádku listí. Koho by pak nelákalo rozběhnout se a skočit do ní. A dokud je člověk malý, může v takové hromádce hravě i celý zmizet. Náááádhera. Asi to není aktivita na celé odpoledne, ale příležitost skočit do listí byste si na procházce neměli nechat ujít.

Jen dávejte pozor, abyste do těch hromádek neskákali ještě ve chvíli, kdy je někdo shrabuje. To byste si pak asi vyzkoušeli další podzimní aktivitu – sprint ve spadaném listí.

I obyčejná věc, jako nabrat si plnou náruč listů a vyhodit je nad sebe, může být super legrace. Nebo zahrabat se do listí, až nám budou koukat jen nosy a oči.

Uvidíte, jak budou děti nadšené a spokojené. Nezapomeňte fotit. Na zuty.cz totiž nabízíme velmi zajímavou věc – pokud nám pošlete nějakou fotografii, my připravíme předlohu z Vaší vlastní fotografie. Můžete si pak připomenout veselý podzim při jejím vymalovávání a pak pokaždé, kdy se na hotový obraz podíváte.

Drak – pouštějte draka

Tradiční, a stále velmi oblíbená podzimní činnost, je pouštění draků. V papírnictvích a hračkářstvích je na podzim plno už vyrobených draků. Většinou z barevného igelitu. Pro děti by ale mohlo být hodně zajímavé, kdybyste si s nimi vyrobili vlastního draka z papíru.

Nepotřebujete mnoho věcí – dostatečně velký papír, nejlépe obyčejný balicí papír, nějaké tenké a lehké dřevěné laťky, lepicí pásku a provázek. Přesný postup si jistě najdete na internetu. Ve zkratce – vyrobte kříž z latěk a mezi vrcholy kříže napněte provázek, aby vznikl obrys draka.

Na papír obkreslete obrys podle provázků na kříži, ale vystřihněte jej pak o nějakých 5 cm větší. Tento okraj totiž budete přehýbat přes napnuté provázky a přelepíte jej páskou.

Nezapomeňte na ozdobný ocas draka – bez něj by drak nelétal správně. Funguje totiž jako stabilizátor a kormidlo. Stačí na provázek přivázat pár motýlků z papíru.

Nakonec potřebujete draka vyvážit. V horní části delší svislé laťky uvažte provázek, nastavte mu délku o jednu třetinu delší než laťka, a druhý konec uvažte v dolní části laťky. Pověste draka za provázek na prst tak, aby visel v rovině. Tím najdete místo, kde je potřeba přivázat dlouhý provaz, na kterém budete draka pouštět.

Důležitá je i výzdoba draka. Někdo chce mít děsivou bestii, jiný květinového dráčka pohoďáčka. Fantazii se meze nekladou a klidně využijte zkušenosti z malování podle čísel.

Malování mějte vždy v záloze

Ať už je venku jakkoliv, není vždy nálada na venkovní aktivity. Je dobré mít v záloze něco, co se dá dělat kdykoliv. Malování podle čísel přesně takové je. Jen pár podzimních námětů na ukázku:

Kočka a podzimní počasí

clanek_007

Stromy a podzimní krajina

clanek_008

Londýnské oko

clanek_009

Jak vidíte, podzim je plný skvělých aktivit, do kterých se Vaše děti můžou pustit. Pokud to bude právě malování podle čísel se Zuty, věříme, že je čeká spoustu zábavných hodin tvoření. Tak hurá do toho.