Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Máj, lásky čas: Jak vznikl a proč se slaví?

Květen je měsícem lásky. Pro naše předky byl tento měsíc velmi důležitý. Byl spojený s oslavami beltainské noci. Ta měla hned několik významů. Beltaine se spojoval s očistou, láskou, plodností a magií. Ač už dnes tento svátek neslavíme v plné síle, budete překvapeni, že jeho zbytky přesto přetrvaly. Abychom pochopili význam máje, musíme se vrátit hluboko do minulosti. Využijte sílu tohoto období. Například při tvůrčí činnosti – vrhněte se do malování podle čísel

Naši předci, ač žili pod vládou křesťanských králů, stále dodržovali pohanské zvyklosti. Ty byly staré tisíce a tisíce let. Proč se je nedařilo vymýtit? Rok obyčejného rolníka byl zkrátka jiný než pána z bohatých síní. Čas vnímal především na základě střídání ročních období a zemědělských povinností. Byli byste překvapeni, jak dlouho vlastně obyčejní lidé dodržovali předkřesťanské zvyky.

To až reformy jezuitů v 18. st. odstartovaly velkou změnu. Najednou i z hlav toho nejprostšího člověka musela být vypáčena jakákoliv úcta k čemukoliv, co nekorespondovalo s katolickou věroukou. Přesto ale mnohé přetrvalo a v určité formě se slaví i dnes. Třeba takový 1. máj.

clanek_001

Beltaine a pálení čarodějnic

Jméno svátku Beltaine pochází ze staré keltštiny a znamená jasný a zářivý oheň. Slavil se v předvečer 1. května. Jak už asi tušíte, vychází z něj naše pálení čarodějnic. Během oslav se zapalovaly ohně a mezi nimi se s příchodem půlnoci vztyčila májka. 

Byl spojený s očišťováním od mrtvého a starého. Do ohňů se házeli panáci vyrobení ze slámy a jejich upálení mělo symbolizovat odchod temné zimy a smrti. Lidé skákali přes ohně, tančili a veselili se. Oslavenci se tímto rituálem očišťovali a otevřeli se nové energii a síle, která přichází s nadcházejícím obdobím.

clanek_002

O Beltaine se věřilo, že čarodějnice obchází domovy a kradou zásoby. Ty už tak byly velmi tenké po zimním období. Jaká to byla smůla, když nenechavá ruka čarodějnice ubrala ještě o něco víc! V tomto období se také odváděly poplatky pro vrchnost. Lidé tak tak vycházeli s jídlem. Proto se začátek jara považoval za nešťastný pro svatby.

Jak vidíte, všechny tyto motivy se zřejmě ozývají i v našem pálení čarodějnic. Nadpřirozeno a očista. Jak se ale z Beltaine stalo dnešní pálení čarodějnic? Zřejmě za tím stojí zásah církve. Ta se snažila učinit pohanskému rejdění přítrž. A tak tuto čarovnou noc doslova postavila na hlavu. Očistný element ale stále zůstal, stejně jako spousta zvyklostí s touto nocí spojených.

Jak vznikl 1. máj jako svátek lásky

Beltaine byl také svátkem lásky a plodnosti. Staré umíralo v plamenech a nové se rodilo v srdcích oslavujících. Milenci se mohli beztrestně setkávat, a to i přesto, že nebyli oficiálně sezdaní. Asi si dokážete představit, k čemu to vedlo. Lidé se oddávali lásce v polích a mohli uzavírat svatby „nanečisto“. Dítě, které bylo počato o této noci, bylo považováno za požehnání od měsíční bohyně.

Zřejmě je Vám jasné, že církvi a vrchnosti z tohoto zvyku vstávaly hrůzou vlasy na hlavě. Rozhodli, že oslavy Beltaine se musí zatrhnout. Z lidského podvědomí ale svátek nešel jen tak vykořenit. Láska se přeci musí slavit, stejně jako nový život, který díky ní vzniká. Pod drobnohledem přísné církve tak vypučel nový zvyk, a to líbání pod rozkvetlou třešní. Poněkud cudnější varianta dřívějšího veselí, že. 

clanek_003

Dívka se musí políbit, ideálně pod rozkvetlou třešní. Jinak uschne. A je jedno, zda je to od milence či od příbuzného. Určitě i Vy vidíte to spojení s Beltainem – životem, láskou a plodností. Oslavte příchod nového života a energie po temné zimě i Vy!  Pokud se letos pod žádnou rozkvetlou třešeň nedostanete, nic si z toho nedělejte. Přeci si ji můžete vytvořit i u Vás doma. Díky malování podle čísel si můžete vymalovat takovou, která bude kvést celý rok. Co takhle variantu s roztomilým ptáčkem?

clanek_004

Pokud jste romantická duše, která miluje atmosféru rozkvetlé Prahy, tak i pro Vás máme něco, co Vám udělá radost. Nechte pod Vašima rukama ožít nábřeží Vltavy, po kterém se prochází zamilované páry. A láska už Váš domov nikdy neopustí.

clanek_005

Čas magie a tvořivé energie

To ale není všechno. Beltaine byl spojený s magií a tvořivostí. Lidé kromě skákání přes ohně dělali spoustu dalších rituálů. Tvořili z dostupných materiálů a do tvorby vkládali vše, co tento svátek ztělesňoval. Toto období je doslova nabité energií. Je přímo stvořené pro to, abyste ho využili k tvůrčí činnosti. Lidé věřili, že bohyně Rhiannon, které byl Beltaine zasvěcený, v lidech během této noci rozdmýchávala nejen lásku, ale také kreativní sílu a tvůrčího ducha.

Milenci si měli do poháru dát jarní kvítek a společně ho vypít. Před dveře osamělých a opuštěných se nechávaly košíky s květinami. Pokud i Vy cítíte magii tohoto dne, nechte se prodchnout atmosférou Beltainu. Vrhněte se do malování podle čísel a nechte pod Vašima rukama rozkvést květy lásky. Například tuto kvetoucí třešeň.

clanek_006

Pro nenapravitelné romantiky máme v nabídce obraz z Paříže. Ta byla odedávna považována za město umění a lásky. Vymalujte si zamilovaný pár v Paříži. Udělejte si z malování malý rituál – dejte do něj veškerou Vaši lásku a naději. Uvidíte, že Vám bohyně Rhiannon posvětí nejen Vaši tvůrčí činnost, ale nechá zhmotnit i všechny Vaše sny. Kdo ví, příští rok se v Paříži možná budete líbat Vy!

clanek_007

O Beltainu se oslavovala probouzející se příroda. Pokud ji máte rádi, zajisté jste také fanouškem zvířat. A to i těch divokých. Určitě se Vám zalíbí obraz s jelenem, který má v paroží květy. Je elegantní a ve Vašem obýváku či ložnici přitáhne pozornost každého návštěvníka.

clanek_008

Přejeme Vám krásný 1. máj! Ať už se ho rozhodnete strávit bujarým veselím jako za starých časů nebo v klidu domova, nezapomeňte energii tohoto dne využít na maximum.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení