Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Světový den oceánů

Světový den oceánů nám připomíná jejich důležitost. Pojďme se podívat na známá i méně známá fakta o mořích a oceánech. Povíme si také něco o tom, jak zasahují do našich životů a co pro ně můžeme udělat. Nejen, že jsou klíčové pro život jako takový. Navíc jsou plné inspirace a uklidňující modři. Pozvěte oceán do Vašeho života a nechte ho, ať Vám rozehraje domácnost všemi barvami modré. To vše díky malování podle čísel.

Letem světem oceánem

Oceány (z řeckého Okeanos) pokrývají 71  % zemského povrchu. Nachází se v nich naprostá většina veškeré vody na Zemi, a to 97  %. Poprvé se objevily před 4 miliardami let, když se zemský povrch ochladil a vodní pára z ovzduší se proměnila na enormní přívalové deště. Známe celkem pět oceánů:

 • Tichý
 • Atlantský
 • Indický
 • Jižní 
 • Severní ledový

Největší oceán je ten Tichý. Zabírá jednu třetinu z celkového zemského povrchu. Našli byste v něm 25 000 ostrovů. To je víc než ve všech zbývajících oceánech dohromady. Na opačné straně žebříčku se nachází Severní ledový, který je ze všech nejmenší.

clanek_001

Proč je mořská voda slaná

Mořská voda se skládá ze dvou hlavních složek – čisté vody a látek, které jsou v ní rozpuštěné. A právě tyto látky stojí za její slaností. Pochází ze dvou hlavních zdrojů. 

 1. Některé pochází z řek. Řeky protékají pevninou a během své cesty vymývají soli a minerály. Takto rozpuštěné soli a minerály se následně vlévají společně s řekou do moře či oceánů. 
 2. Druhá skupina pochází z nitra země. Tyto látky se do oceánů a moří dostávají ze sopek. Ty je nejprve vyloučí do atmosféry a z ní v podobě sněhu a deště padají opět do vody. V oceánech totiž dochází k té největší vulkanické aktivitě na zemi.

Nejnižší, nejrozsáhlejší a nejhlubší

Nejnižší bod na Zemi je Mrtvé moře v Izraeli. Leží 396 m pod hladinou moře. A proč Mrtvé? Je tak slané, že v něm nemohou žít žádné ryby ani rostliny. Daří se v něm jen pár odolným bakteriím. Díky vysokému obsahu soli má voda velkou hustotu. Nedá se v ní potápět, zato Vás nadnáší a můžete na jejím povrchu ležet jako na lehátku.

Věděli jste, že v oceánu se nachází nejrozsáhlejší pohoří na světě? Je jím Středooceánský hřbet. Nachází se pod hladinou vody a lidé ho zatím příliš neprozkoumali. Je pro nás velkou záhadou, avšak víme, že má hodně co do činění se zemětřeseními a vulkanickou činností. 

Nejhlubší místo na Zemi je prohlubeň Challenger. Tu byste našli v Tichém oceánu poblíž Mariánských ostrovů. Je hluboká 11 034 m. Pokud byste do ní umístili Mount Everest, stále by Vám zbývaly více jak dva kilometry ke dnu. 

clanek_002

Co jste o oceánech (možná) nevěděli

 • Na Antarktidě je tolik ledu, kolik je vody v Atlantském oceánu
 • Pod hladinou oceánu se nachází 50 až 80  % života na Zemi
 • Lidé doposud prozkoumali jen 10  % oceánů
 • Největší sopka na světě Tamu Massif se nachází v oceánu a má rozlohu Nového Mexika
 • Roku 1992 se v moři ztratilo 29 tisíc gumových kachen, do dnešního dne nebyly všechny objeveny
 • V zátoce Fundy u USA a Kanady jsou největší přílivy na světě, zvedají se do výšky 16 m

Světový den oceánů nám připomíná důležitost oceánů a moří

Světový den oceánů se slaví 8. června. Vyhlásilo ho OSN v roce 1992 na Konferenci o životním prostředí a rozvoji v brazilském hlavním městě Rio de Janeiro. Poprvé se na mezinárodní úrovni slavil až o něco později, a to v roce 2009. Ku příležitosti tohoto dne se ve školách a organizacích pořádají osvětové akce a programy pro děti i dospělé.

Oceány nejsou důležité jen coby „masa vody“. Jejich největší síla tkví právě v rozmanitosti života, který v tomto ekosystému najdete. Koexistuje v nich téměř 1 milion živočišných a rostlinných druhů, a ještě více bakterií a virů. To ale není všechno – až na úplné dno moří a oceánů jsme zatím stále nepohlédli. A tak, jak každý rok lidstvo pokračuje v objevování hlubin, nachází také tisíce a tisíce nových druhů. 

clanek_003

Proč je potřeba chránit oceány

Tato biodiverzita jako celek se zasluhuje o životodárné funkce oceánu. Jeden nefunguje bez druhého. I ta nejmenší rybička nebo zdánlivě nedůležitý korálový útes je součástí propracovaného systému, který vytvořila matka příroda. Ač se nám může zdát, že je oceán obrovský a naše zásahy ho nijak neovlivní, není tomu tak.

Pokud bude tato biodiverzita narušena, celý systém se zhroutí. Stane se nefunkčním a oceány a moře přestanou plnit funkci, pro kterou je my, lidé, bezpodmínečně potřebujeme. A to přesto, že v oceánech nežijeme a zdánlivě s nimi nemáme nic společného.

clanek_004

Jak oceán ovlivňuje naše životy

Proč jsou oceány tak důležité? Ač se nám, Čechům, může zdát, že nemají na naše životy žádný vliv, není tomu tak. Všichni jsme s oceány nějakým způsobem provázaní. Tedy i my, z malé zemičky ve vnitrozemí. Závisí na nich stabilita klimatu a zdraví všech živých bytostí. 

Přímo ovlivňují počasí, napomáhají k distribuci solární energie a čistí vzduch, jelikož pohlcují až 30 % emisí oxidu uhličitého. Ač se o deštných pralesech říká, že jsou plícemi planety, oceány jsou v této oblasti mnohem důležitější. Produkují totiž 70 až 80 % světového kyslíku. O tuto funkci se starají mořské rostliny, především řasy. Ve zkratce řečeno – život na Zemi se bez nich neobejde.

Oceány v ohrožení

Vlivem lidské činnosti dochází k vážnému ohrožení oceánů a moří. Největšími hrozbami jsou:

 • zvýšená produkce oxidu uhličitého vlivem spalování fosilních paliv
 • zvyšující se teplota oceánů
 • znečišťování
 • nadměrný rybolov

Lidé spalují fosilní paliva ve stále větším měřítku, a tak se zvyšují i emise oxidu uhličitého. Oceán se ho snaží pohlcovat, avšak už mu začínají docházet síly. Vlivem této činnosti totiž dochází k jeho okyselování. Změna kvality vody zase ovlivňuje celý mořský ekosystém a život v něm, především korály, korýše a plankton. Hrozí jejich vyhynutí, což odstartuje katastrofu jako domino. Tito živočichové totiž stojí na samém základu mořského potravinového řetězce. 

Se změnami klimatu souvisí i postupné oteplování oceánských vod, které má rovněž nepříznivý vliv na biodiverzitu a ohrožuje některé druhy. Ke znečišťování dochází nejen kvůli vyhazování odpadů, ale také lodní dopravou. Nadměrný rybolov zase hrozí vyhubením některých druhů – v současnosti jsou světové zásoby ryb vylovené ze 70 %.

clanek_005

3 tipy, jak se zapojit do ochrany oceánů

I vy můžete pomoci chránit oceány. A ani nemusíte žít v jejich blízkosti. V dnešním globálním světě jsme totiž všichni úzce propojení. V následující kapitole se podíváme na to, co můžete změnit, a zajistit tak lepší budoucnost pro Vaše děti.

Omezte plasty. Velká většina jich totiž končí v oceánech. Je jich tam na stovky tisíc tun. Tvoří velký ostrov v Tichém oceánu, který už je tak velký, že se mu přezdívá Osmý kontinent. Odpadky najdete dokonce i v Mariánském příkopě. A pokud zrovna nekončí v oceánech, jsou plasty spalovány. I to je špatné, jelikož emise, které při jejich likvidaci vznikají, přispívají ke znečišťování ovzduší. Jak omezit plasty? Můžete začít následujícím:

 • Nakupujte s plátěnými taškami
 • Vyzkoušejte bezobalové obchody
 • Nekupujte balenou vodu, ale pijte z kohoutku

Pokud můžete, tak recyklujte. Recyklace je poněkud kontroverzním tématem a spousta lidí nevěří, že skutečně k něčemu dobrému je. Z recyklovaného plastu se však dají vyrobit například výplně do zimních bund, nové lahve a další. Už i velké módní značky jdou s dobou a vyrábí oblečení, obuv a doplňky z recyklovaného materiálu. 

Plasty rozhodně nejsou na odpis, ale dají se znovu využít. Vy se můžete snažit používat opakovaně nejen je, ale i další materiály. I ty totiž končí v oceánech. Hledejte nová využití pro zdánlivě odepsané věci ve Vaší domácnosti, a produkujte tak co nejméně odpadu

clanek_006

Milovníkům a ochráncům oceánu nesmí doma chybět kus moře

Pokud jste příznivci moří a oceánů, pak si vyzdobte domov motivy z nabídky malování podle čísel. Pořiďte si domů kvalitní bytovou dekoraci, která vydrží. Vždyť i to je v souladu s neplýtváním, a tedy ochranou tohoto klíčového ekosystému. Zapomeňte na nekvalitní a nicneříkající dekorace z velkých obchodních řetězců. Sáhněte raději po něčem, co má duši.

Věděli jste, že modrá barva má terapeutické a uklidňující účinky? Malování Vás bude bavit a vylepší Vám náladu. Stejně jako pohled na mořskou hladinu, tak i obraz s motivy moře ve Vašem domově vykouzlí konejšivou a příjemnou atmosféru. Je jen na Vás, zda se rozhodnete obraz vyvěsit v obývacím pokoji, jídelně nebo ložnici. 

Připomeňte si vzpomínky na dovolenou s obrazem Procházka kolem moře. Stačí se na něj podívat a hned si oživíte vše příjemné. Uslyšíte, jak vlny omývají písek na pláži a ve vzduchu křičí racci. Hoďte starosti za hlavu a relaxujte ve Vašem oblíbeném letovisku.

clanek_007

Oceán, to není jen klidná voda a odpočinek. Jeho vody jsou plné nespoutané energie a síly. Je svobodný a nenechá se ovládnout. Rozbouřené moře v sobě má něco magického, co odjakživa přitahovalo malíře i spisovatele. Nechte se jím každý den inspirovat i Vy.

clanek_008

Oceány a moře jsou rozlehlé, pro lidské oko téměř nekonečné. Jsou nevyzpytatelné, plné dobrodružství a nečekaných zvratů. Na jejich hladinách se odehrála spousta námořních bitev. Cestovali jsme po nich a učinili spoustu objevů a uzavřeli ještě více obchodů. Pokud jste fanoušci námořníků, dobrodruhů a objevitelů, vystavte si u Vás doma Plachetnici a moře. Představujte si, že i Vy jste na cestě za dobrodružstvím, které se zapíše do dějin.

 clanek_009

Plachetnice jsou hrdé královny moří. Proto jich v nabídce máme víc. Hledáte doplněk do Vaší pracovny nebo koutku, kde Vás nikdo nesmí rušit? Vyzdobte si ho obrazem Lodě na moři. Najdete na něm kombinace světle studených barev a bílé. Ty stimulují kreativitu, a tak Vám přinesou spoustu inspirace. Navíc posilují koncentraci. Rázem se Vám tak bude pracovat o poznání snadněji.

clanek_010

Pokud chcete udělat něco pro ochranu moří a oceánů, sdílejte tento článek s přáteli. Každý by měl vědět, jak jsou oceány důležité a jakou roli hrají i v jeho životě. Přejeme Vám krásný Světový den oceánů!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení